איזור מוכרי עבודות

התחברות למערכת להעלאת עבודות

איזור שותפים

כניסה לתכנית השותפים שלנו

צריכים עבודה מותאמת אישית?

השאירו פרטים ויחזרו אליכם:
  הקשר בין אירועי חיים קשים בשואה לבין התנהגויות הוריות בין דוריות אצל הניצולים ובני משפחתם, הדור השני והשלישי

  מילות מפתח: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  מחיר: 360.00₪
  מספר מילים: 5816
  מספר מקורות: 21
  סוג הקובץ: docx
  שנת הגשה: 2021
  סוג העבודה: עבודה סמינריונית
  להורדת העבודה
  הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את העבודה במייל

  תקציר העבודה

  הקשר בין אירועי חיים קשים בשואה לבין התנהגויות הוריות בין דוריות אצל הניצולים ובני משפחתם, הדור השני והשלישי

  תוכן עניינים

  תקציר 2
  מבוא 3
  טראומה ופוסט-טראומה 4
  טראומה (trauma) 4
  פוסט-טראומה (PTSD) 5
  ניצולי שואה – רקע 6
  אירועי חיים קשים לניצולי שואה 7
  העברה בין דורית 8
  התנהגות הורית שלילית 9
  העברה בין דורית על רקע אירועים חיים קשים לניצולי שואה 10
  שיטה 13
  משתתפים 13
  כלי המחקר 14
  הליך המחקר 15
  תוצאות 16
  דיון 19
  רשימת מקורות 22

  תקציר
  המחקר הנוכחי בדק את הקשר בין אירועי חיים קשים בשואה לבין התנהגויות הוריות בין דוריות אצל הניצולים. במחקר השתתפו 34 שלישיות של שואה ו-16 עבור ההשוואה. מתוך בני הדור הראשון, 52% היו נשים, ו-48% גברים. הגיל הממוצע עמד על 85.44 וסטיית תקן 5.831. מתוך בני הדור השני, 42% הם גברים ו-56% הן נשים, כאשר הגיל הממוצע עמד על 57.26 שנים עם סטיית תקן 6.81.
  ממצאי המחקר הראו, כי הורים שדיווחו שהוריהם נהגו התנהגויות הוריות שליליות ידווחו כי גם הם עצמם נהגו התנהגויות הוריות שליליות, כלומר, נמצא קשר בין התנהגויות שליליות של בני הדור השני על הילדים שלהם (בני הדור שלישי).
  יחד עם זאת המחקר לא הצליח להוכיח דור ראשון שעברו אירועי חיים קשים ידווחו על התנהגויות הוריות שליליות, לא נמצא קשר בין מספר האירועים השליליים לבין ההתנהגויות ההוריות השליליות. כמו כן, לא נמצא קשר בין מספר האירועים הקשים לבין פוסט טראומה. יתר על כן, לא נמצא קשר בין מספר האירועים השליליים לבין ההתנהגויות ההוריות השליליות כפי שדיווחו בני הדור השני.
  לסיכום ניתן לראות, כי המחקר הנוכחי הצליח לאשש את הטענות להעברה דורית של התנהגויות שליליות בין הדור הראשון לדור השני אצל ניצולי שואה, כמו גם שהייתה העברה בין דורית של התנהגויות שליליות.

  מבוא
  החשיפה לטראומה המאסיבית רבת האירועים של השואה נמצאה במחקרים רבים כבעלת השלכות ארוכות טווח על נפשם וזהותם האישית של הניצולים, אשר לצד הזוועות עצמם, ילדותם נעדרה את רצף ההתפתחות הטבעי כפי שאנו מכירים כיום (פלג, יניב ולב-ויזל, 2011). למרות העובדה שרוב רובם של ניצולי השואה הצליחו לפתח קרירה, להקים משפחה ולשמור על נישואים יציבים, הרי שסקרים שונים שנערכו במהלך השנים הראו, כי אחוז גבוה מהניצולים סובל מרמות גבוהות של מצוקה, חרדה, וסימפטומים פוסט-טראומטיים (Amir & Lev-Wiesel, 2001).
  פוסט טראומה (PTSD), הוא שם כולל לתסמינים שונים הקשורים לתגובות של מתח (stress) וטראומה. המונח 'פוסט-טראומה' (post trauma), הוגדר על ידי ארגון ה-APA ב-DSM-IV (שרירא, 2013), כשהמשמעות היא, שמדובר בהפרעה חרדתית הנגרמת מאירוע טראומטי כלשהו והמאופיינת על ידי סימפטומים המחזירים את חוויית הטראומה לפרט, גורמים להימנעות ואף תחושת התעוררות מוגזמת (Tolin & Foa, 2006).
  הספרות המחקרית אשר עוסקת בהורים ובהורות בקרב משפחות לניצולי שואה נוטה, אולי באופן שהוא טבעי למדי, להתמקד בדפוסים התנהגותיים ורגשיים פתולוגיים של ניצולי השואה כלפי ילדיהם, במערכות יחסים אבנורמליות ביניהם ובהעברה בין דורית של דפוסים טראומטיים. הספרות המחקרית בוחנת את ניצולי השואה כהורים ומזהה אצלם לעתים קרובות הורות דיספונקציונלית (בלתי תפקודית) שמקורה כאמור בטראומה שחוו כתוצאה מאירועי השואה הקשים. מחקרים רבים שעסקו בניצולי שואה הציגו את אותם הניצולים כדיכאוניים, כחרדתיים וכמוכי טראומה, שהורותם מתאפיינים בגוננות ובשתלטנות יתר לצד יחסי היקשרות-היפרדות בעייתיים (Kellermann, 2001). אחת ההשלכות לפוסט-הטראומה אצל ניצולי שואה, קשורה להעברה בין דורית.
  העברה בין-דורית של התנהגות הורית וסגנונות הורות עוסקת בקשר שבין דפוסי התנהגויות וחינוך הוריים ובין הדור העוקב להורים (הדור שני). העברה בין דורית מוגדרת כתהליך שבו הורים (הדור הראשון) משפיעים פסיכולוגית, במכוון או שלא במכוון, על עמדות והתנהגויות של הורים (ילדיהם בני הדור השני) על בני הדור הבא (הדור השלישי) (יפה, 2018). המחקר הנוכחי יבחן את הקשר בין אירועי חיים קשים בשואה לבין התנהגויות הוריות בין דוריות אצל הניצולים ובני משפחתם, הדור השני והשלישי.

  חיפוש מתקדם


  חפש ב:

    

  דילוג לתוכן