איזור מוכרי עבודות

התחברות למערכת להעלאת עבודות

איזור שותפים

כניסה לתכנית השותפים שלנו

צריכים עבודה מותאמת אישית?

השאירו פרטים ויחזרו אליכם:
  סוגיית קונפליקט עבודה-משפחה והשלכותייה על אי השוויון המגדרי בתעסוקה

  להורדת העבודה
  הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את העבודה במייל

  תקציר העבודה

  סוגיית קונפליקט עבודה-משפחה והשלכותייה על אי השוויון המגדרי בתעסוקה

  תוכן עניינים

  1. מבוא 2
  2. סקירת ספרות 3
  2.1. אפליית נשים בשוק העבודה 3
  2.1.1. עקרון השוויון ושוויון הזדמנויות בעבודה 3
  2.1.2. נשים בשוק העבודה 4
  2.2. תפיסות מגדריות לקריירה 5
  2.3. קונפליקט בית-עבודה 7
  2.3.1. השילוב שבין הורות לבין הקריירה 7
  2.3.2. הקונפליקט בין אימהות לקריירה 9
  3. דיון ומסקנות 11
  4. ביבליוגרפיה 12

  1. מבוא
  נשים מהוות חמישים אחוזים מהאוכלוסייה אבל למרות זאת הן נאלצות להתמודד עם לא מעט אי-שוויון בתחום התעסוקה, בעיקר על רקע העובדה כי הן נדרשות לשלב בין אימהות לבין הקריירה. עיקר החוקרים בתחום גורסים, כי קיים קושי מהותי בשילוב שוויוני של נשים בשוק העבודה, מכיוון שהן נדרשות לשלב בין הצורך לשלב בין מקום העבודה לבין הצורך לתפעל את הבית והמשפחה. על פי גישה זו, על מנת להגדיל את השוויון המגדרי בתחום התעסוקה קיים צורך אשר יגדיר מדיניות המצמצמת את הקונפליקט בין צורכי העבודה לבין צורי המשפחה ומאפשרת גם לגברים וגם לנשים, לשלב בין השניים (מזרחי-סימון, 2015).
  סוגיית השילוב שבין הורות לבין עבודה מעלה את אחד הקונפליקטים הגדולים ביותר של המאה ה-21, קונפליקט עבודה-משפחה. למעשה מדובר בקונפליקט הקיים בין שני תפקידים שונים שאדם (ברוב מוחלט של המקרים מדובר באישה) נדרש לבצע. קונפליקט עבודה-משפחה נובע כתוצאה מכך, שהדרישות הקיימות בתחום התפקידים בעבודה, מתנגשים באופן ישיר עם הדרישות האינטנסיביות של התפקיד האימהי בבית. למעשה, הקונפליקט מצביע על לחצים שאינם מאוזנים כבעל תפקיד בתחום העבודה (ארנון-לרנר וברנט, 2015).
  ישנים חוקרים (Kahn et al., 1964; בתוך: ארנון-לרנר וברנט, 2015), אשר רואים בעבודה ובמשפחה שתי מערכות תפקידים עם ציפיות ודרישות שונות. על פי גישה זו, הקונפליקט נוצר, כאשר קיימת דרישה ממערכת העבודה אשר סותרת את הדרישה ממערכת המשפחה (ארנון-לרנר וברנט, 2015). מאמציהן של הנשים לעמוד בעת ובעונה אחת גם בדרישות התובעניות של מערכת המשפחה וגם בדרישות של מקום העבודה, מעוררים בהן קונפליקט תפקידים דו-כיווני: מצד אחד, דרישות העבודה מקשות על מילוי דרישות המשפחה, קרי קונפליקט עבודה-בית, ומצד שני, עומדות דרישות המשפחה המקשות על מילוי דרישות העבודה, קרי קונפליקט בית-עבודה (Frone & Rice, 1987; Greenhaus & Powell, 2006; בתוך: קוליק וליברמן, 2016). למעשה, רוב החוקרים תמימי דעים באשר להשפעה שיש לקריירה על היכולת של האם לתמרן עם ניהול המשפחה (Valcour & Ladge, 2008), הזמן שהן יכולת להקדיש לילדים ולבית, לעצמן וכמובן למקום עבודתן (Apostu, 2017).
  עבודה זו עוסקת בסוגיית קונפליקט עבודה-משפחה וההשלכות של הקונפליקט על אי השוויון המגדרי בתעסוקה.

  חיפוש מתקדם


  חפש ב:

    

  דילוג לתוכן