איזור מוכרי עבודות

התחברות למערכת להעלאת עבודות

איזור שותפים

כניסה לתכנית השותפים שלנו

צריכים עבודה מותאמת אישית?

השאירו פרטים ויחזרו אליכם:
  עבודת סיום בקורס: מבוא לקרימינולוגיה

  להורדת העבודה
  הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את העבודה במייל

  תקציר העבודה

  הקורס במבוא לקרימינולוגיה - עבודת סיום
  מועד הגשת/סיום המבחן: יום חמישי 30.9.21 בשעה 23:55

  שאלה מס' 1 - שאלת חובה: לפניך שלושה מושגים. יש להגדיר את כולם על פי הדוגמה. מהאינטרנט (30 נקו', 10 נקו' למושג)

  1. אטביזם
  2. אפילפטואידיות
  3. יחסיות הסטייה

  שאלה מס' 2 – שאלת חובה (70 נקו')
  קרא את הקטע הבא (מקרה אמיתי) וענה על השאלות שלאחריו.

  קים ולוקאס היו בני 13 כשהתחילו לצאת, ולמדו יחד בכיתה ז.' הם חלקו את אותה השקפה מדכאת: החיים הם גיהינום, הם רק הולכים ונעשים גרועים יותר, ואין שום תקווה. השניים בודדו עצמם מהעולם, וכשכבר התחברו אליו - כתבו בפייסבוק על פגיעה עצמית והתאבדות. ביומן שלה כתבה קים אמירות כמו: "יש טירוף בתוכי" ו"מוות הוא הדרך היחידה." שכניה וחבריה סיפרו כי עם השנים הפכה מילדה ידידותית וחייכנית לנערה שמתעלמת מאנשים ברחוב.
  אמו של לוקאס מתה ממחלה כשהיה בן חמש, והוא גדל עם שני אחיו אצל דודתו. בבית המשפט הוא תואר כילד בודד שסובל מהצקות ונגרר לאלימות. חבריו לכיתה אמרו שהוא נהג להכות אותם, אבל לקים זה לא הפריע והקשר ביניהם רק התחזק כשהוא סולק מבית הספר. "הוא היה החבר הראשון שלי," סיפרה קים לחוקרים, "התחלנו לעשות סקס, וזו הייתה הפעם הראשונה בשביל שנינו. הרגשתי מאוד קרובה אליו, הכי קרובה שאי פעם הרגשתי למישהו. אף אחד לא אהב אותו בגלל שהוא היה מעצבן ומציק, אבל לי, עד שהכרתי אותו אף אחד לא הקשיב".
  אבא של קים היה מכור לסמים ועזב את הבית כשהייתה בת שנתיים. מאז היא לא ראתה אותו. אליזבת אדוארדס, אמא שלה, הפכה לאם חד-הורית, שהתפרנסה מהגשת אוכל בבית ספר וביקרה בכנסייה מדי שבוע. היא גרה עם שתי הבנות הצעירות שלה- קים וקייטי, באתר קרוואנים. בגיל ,8כשקים ישבה מול הטלוויזיה וציירה, אמה היכתה אותה בחוזקה בפניה. הנסיבות שהובילו למכה מעורפלות, ואליזבת נהגה לומר שבתה לא סלחה לה על כך.
  בחקירה טענה קים כי מאז ומתמיד הרגישה שאחותה קייטי, הצעירה ממנה בשנה, מקבלת את כל האהבה מהאם: "היא לקחה ממני את אמא," אמרה. במכתב שכתבה לעובד הסוציאלי שטיפל בה, טענה קים שהיחס מצד אימה גורם לה "להרגיש כמו חרא." דוקטור פיליפ ג'וזף, פסיכיאטר מטעם התביעה, אמר במשפט כי במשולש המשפחתי שלה "קים הרגישה מוזנחת. היא קינאה." בתחילת 2015 טענה קים בפני עובדים סוציאליים שאליזבת ניסתה לחנוק אותה, אבל גם האם וגם אחותה הכחישו זאת. מאוחר יותר, הזעיקה אליזבת את שירותי הרווחה אחרי שגילתה מכתב התאבדות בחדרה של קים, ומשפחת אדוארדס החלה ללכת לטיפולים פסיכולוגיים.
  בהמשך אותה השנה, החלה החברות בין קים ללוקאס, שלדברי הנערה גרם לה להרגיש שמחה לראשונה בחייה. האם התלהבה פחות: היא לא חיבבה את ילד וכינתה את הקשר: "פצצת זמן שמחכה להתפוצץ". היא אמרה לקים: "הוא בדיוק כמו אבא שלך," ולבסוף אסרה על השניים להיפגש. הם סירבו להיפרד, ופיתחו מערכת יחסים בסגנון בוני וקלייד – 'אנחנו נגד העולם'. קים אמרה לחוקריה שחייה הפכו בתקופה הזו לסיוט, ושהיא לא הרגישה עוד חלק מהמשפחה. לוקאס והיא החליטו לברוח: הם לקחו אוהל, בגדים, אוכל ואופניים, והתגלו ישנים באחד הכפרים צפונית לעיר המגוקים שלהם חמישה ימים מאוחר יותר.
  במרץ לפני שנה, עברה קים מדיבורים על התאבדות למעשים. היא ניסתה לשים קץ לחייה באמצעות נטילת מנת יתר של משככי כאבים, אך פונתה לבית החולים והתאוששה. חודש מאוחר יותר אמרה קים לאימה שלה שהיא רוצה לפגוש את אביה שנטש. היא האמינה שבניגוד לאמה, אביה יאהב אותה. שבוע לפני הרצח הכפול, כשאליזבת הזהירה את בתה שהיא תסיים את חייה בדיוק כמו אביה, ברחה קים לבית של לוקאס. כשחזרה הביתה גילתה כי אמא שלה ארזה את כל הדברים שלה בארגז והעבירה חלק מהם לאחותה קייטי. זה השלב שבו היא החליטה שלאמא שלה לא מגיע לחיות. "וחשבתי," היא סיפרה, "שמוטב יהיה אם גם אחותי תמות."
  כשלוקאס פגש את קים בחצר הבית שלה ב- 11באפריל ,2016 הוא אמר לה: "אני מאוד רוצה לרצוח את אמא שלך". זאת הייתה בדיחה, אבל קים ענתה לו: "גם אני," ברצינות מלאה. בבית המשפט היא סיפרה שהרגישה שרצח הוא פתרון טוב, עוד לפני ההצעה של לוקאס. בתשאול המשטרתי היא סיפרה שביומיים הבאים היא המשיכה ללכת לבית הספר כרגיל: "אף אחד לא ידע על התוכנית שלנו, ואני הייתי מאוד נרגשת לקראת הביצוע שלה".
  על פי התוכנית סיכמו שני הנערים בני ה- 14לרצוח את אליזבת אדוארדס (האמא) באמצעות שיסוף הגרון שלה, כדי להבטיח שלא תוכל לצעוק. את קייטי, האחות הקטנה, הם החליטו להרוג כביכול כדי להקל עליה, כדי שלא תצטרך להתמודד עם מציאת הגופה של האמא. אחרי הרצח, הם סיכמו, ששניהם ייקחו מנת יתר של כדורים ואלכוהול, כך שהמשטרה תמצא ארבע גופות בבית משפחת אדוארדס. "עברנו על התוכנית שוב ושוב," סיפרה קים לשוטרים, "וידאנו כל הזמן ששנינו לגמרי מסכימים לבצע את הרצח. לוקאס שאל אותי כמה וכמה פעמים אם אני רוצה להמשיך בתוכנית, ואני אמרתי שכן."
  באותו לילה, לפי הסיכום ביניהם, טיפס לוקאס אל חלון חדרה של קים ונקש עליו שלוש פעמים. היא כבר ישנה. אותו הדבר קרה שוב למחרת, וביום רביעי נפגשו השניים במקדונלד'ס - והחליטו שהערב הם יבצעו את המעשה. בסביבות חצות באותו הלילה שמעה קים שלוש דפיקות על חלון חדרה המשותף עם קייטי. היא פתחה ללוקאס את חלון חדר האמבטיה ועזרה לו לסחוב פנימה את תיק הגב שבו נשא ארבעה סכיני מטבח עטופים בטי-שירט. הם התלחשו: קים אמרה לו שהיא לא רוצה לרצוח את אחותה, לוקאס הציע לבצע את שתי הרציחות בעצמו, היא הסכימה. לפני שהוא צעד לכיוון חדר השינה של אמה, קים לחשה לו שיחלוץ נעליים.
  לוקאס טיפס אל מיטתה של אליזבת, כרע תוך שהוא נצמד אל גופה ודקר אותה שמונה פעמים. תחילה, כמתוכנן, בצוואר, ואחר כך מספר פעמים בידיים תוך שהיא נאבקת בו. "רצתי אל החדר כי שמעתי קולות מאבק ורציתי לוודא שלוקאס בסדר," סיפרה אחר כך קים. היא ראתה יד מושטת לעברה והושיטה את שלה בחזרה, אבל כשגילתה שזו ידה הקרה של אמה, נרתעה לאחור וכרעה על הרצפה. "ישבתי ולחשתי לעצמי 'תנשמי,' כי חשבתי שאני עוברת התמוטטות עצבים. הרגליים שלי רעדו. הרגיע אותי שזה היה מהיר יחסית, שלא הייתה פה התעללות או משהו כזה. אני לא מתחרטת, אני שמחה שאמא שלי מתה. זה הגיע לה".
  לוקאס המשיך אל חדר הילדות, וקים הלכה לחדר האמבטיה כי לא רצתה לחזות ברצח אחותה. לוקאס התיישב על גופה של קייטי, דקר אותה בצווארה מספר פעמים ואז וידא את מותה כשחנק אותה בעזרת כרית. מרחוק שמעה קים את אחותה צועקת "רד ממני... אני לא יכולה...." כשגילו השוטרים את גופתה של קייטי, הם ראו על מיטתה, לצדה, כמה מהצעצועים שלה. כשקים נשאלה על האכזריות שבה בוצע הרצח, היא השיבה: "יכול להיות שאקדח היה יעיל יותר".
  חבר מהכיתה של לוקאס אמר עליו במהלך החקירה: "הוא היה מתבודד ודי שקט. כל מה שביקשו ממנו לעשות - הוא עשה ההפך. הוא היה בחור חכם, בשיעורי מתמטיקה תמיד ידע ראשון את התשובה. הוא היה טוב גם במדעים ובאנגלית, ואם הוא עשה משהו זה תמיד היה מתוכנן כראוי. אני חושב שהוא זה שתכנן את הרצח." מנגד דוקטור ג'וזף, הפסיכיאטר מטעם התביעה, אמר בבית המשפט שקשה לייחס את הרציחות בבלעדיות לקים או ללוקאס. "הדינמיקה הקבוצתית יכולה לגרום לאנשים לעשות דברים שלא היו עושים בכוחות עצמם, ובקבוצות קטנות יש יותר סיכוי לפעולות קיצוניות לצאת אל הפועל".
  את 36 השעות שאחרי הרצח העבירו קים ולוקאס בבית משפחת אדוארדס. "התנהלות הילדים בשלב הזה היא המצמררת ביותר," אמר הבלש מרטין הולווי, שניהל את חקירת הפרשה. קים סיפרה לדוקטור ג'וזף: "היינו די רגועים לגבי מה שקרה, אף אחד מאיתנו לא הרגיש רע." לדבריה היא נגעלה מריח הדם על גופו של לוקאס, אז השניים נכנסו למקלחת למשך 20 דקות. אחריה קים לבשה פיג'מה עם הדפס של המיניונים, כיסתה את גופתה של אחותה, וגררה מזרן לקומת הכניסה של הבית, מול הטלוויזיה. לוקאס וקים התמקמו בקומת הכניסה, שתו אלכוהול, קיימו יחסי מין ואכלו גלידה ועוגיות תה. אחר כך התפנו לצפות בשלושה סרטים מסדרת הערפדים "דמדומים." הם התעלמו מדפיקות בדלת של קרובי משפחה ושוטרים, שהגיעו בבוקר שאחרי הרצח בעקבות דיווח מבית הספר על היעדרותה של קים. כשהם היו צריכים להשתמש בשירותים, קים ולוקאס פשוט עלו לקומה העליונה, מתעלמים מגופותיהן של האם והבת בחדרים הסמוכים.
  על פי התוכנית, בשתיים בצהריים השניים היו אמורים ליטול כדורים ולשתות כמות גבוהה של אלכוהול במטרה לסיים את חייהם. הם אפילו השאירו מכתב, שבו הביעה קים את רצונה לערבב את האפר של גופתה יחד עם זה של לוקאס. השניים חתמו את המכתב במלים: "מלוקאס וקים, לא אכפת לנו יותר משום דבר." אלא שבמקום לבצע את ההתאבדות, הם החליטו להמשיך לצפות בסרט רביעי של "דמדומים". כשפרצו השוטרים את דלת הבית, הם מצאו את קים ולוקאס שוכבים על המזרן מול הטלוויזיה. השוטרים שאלו את הנערים היכן נמצאות אליזבת וקייטי, וקים ענתה: "למעלה." כשנשאלו מה קרה לאם ולבת, לוקאס ענה באדישות: "למה שלא תראו בעצמכם?".
  לוקאס וקים הואשמו שניהם ברצח הכפול, אף על פי שרק הוא דקר את האם והאחות. קים תוארה במהלך המשפט כמי שהניעה את המעשה והייתה שותפה מלאה בתכנונו, והשופטים פסלו כל טענה של עורכי דינה לאי-שפיות. לא סייעה לה העובדה שלא הביעה חרטה או צער, ואף הביעה שמחה על מות אמה. התובע, פיטר ג'ויס, סיפר לערוץ 5 כי קים אמרה שהיא "קצת עצובה" כשהיא חושבת על רצח אמה ואחותה. "קצת עצובה," הוא חזר, "כאילו איבדה דג זהב או אוגר".

  קים ולוקאס (בני 14 בעת הרצח): 'רוצחי הדמדומים'

  1. מתוך כלל התיאוריות שנלמדו בכיתה, בחר תיאוריה אחת דטרמיניסטית ותיאוריה
  אחת אנטי דטרמיניסטית להסבר התנהגות ( 50נקודות לכל השאלות בסעיף זה):

  א. הצג את עיקרי כל אחת מהתיאוריות בקיצור
  ב. הסבר כיצד מסבירה כל תיאוריה התנהגות עבריינית
  ג. נתח על פי כל אחת מהתיאוריות את התנהגותם של קים ולוקאס.
  ד. הסבר את התנהגות קים ולוקאס מנקודת מבט דטרמיניסטית ואנטי דטרמיניסטית על פי
  התיאוריות שנבחרו, הבהר, הדגם ונמק
  ה. הצג את מידת ההסכמה שלך עם כל אחת מהן ( 40נקודות)

  .2דון ביסודות העבירה (כוונה/תכנון וביצוע) בהקשר של המקרה של קים ולוקאס, הסבר
  ונמק האם ניתן להוכיח אותם ביחס לכל אחד מהם במקרה הנדון ? ( 10נקודות לסעיף זה)

  .3עבריין מול סוטה. דון בשני מושגים אלה באופן השוואתי, הסבר כל מושג והדגם את
  ההבדלים ביניהם. הסבר ונמק את תשובתך. התייחס לשני המונחים ביחס להתנהגות
  של קים ולוקאס- קבע האם מדובר בסוטים או בעבריינים- נמק והסבר. ( 10נקודות
  לסעיף זה)

  **יש תשובות לכל השאלות**

  חיפוש מתקדם


  חפש ב:

    

  דילוג לתוכן