איזור מוכרי עבודות

התחברות למערכת להעלאת עבודות

איזור שותפים

כניסה לתכנית השותפים שלנו

תחומים

צריכים עבודה מותאמת אישית?

השאירו פרטים ויחזרו אליכם:
  פתרון מבחן בית בדיני עבודה

  להורדת העבודה
  הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את העבודה במייל

  תקציר העבודה

  מבחן בית בדיני עבודה

  קראו את האירוע וענו על השאלה שאחריו.

  האירוע

  יוסף, עולה חדש המתגורר בתל-אביב, הוא מגיה ועורך לשוני המעוניין להתקבל לעבודה בחברת החדשות "הדיוק" ("החברה"). החברה מקבלת לעבודה רק מי שסיים תואר בלשון עברית. ליוסף תואר בלשון עברית. בראיון העבודה שלו, הוסבר ליוסף כי על פי ההסכם הקיבוצי המיוחד החל על כל עובדי החברה ("ההסכם"), נהוגה בחברה מדיניות של העדפת עובדים מן הפריפריה. על פי ההסכם, אם לתפקיד מסויים מספר מועמדים, שכולם עומדים בדרישות הבסיס שלו, יועדפו מועמדים לקידום מן הפריפריה גם אם המועמדים האחרים טובים מהם.

  יוסף ביקש לעיין בהסכם הקיבוצי. בנוסף להוראה בדבר העדפת עובדים מן הפריפריה, נאמר בהסכם בין היתר, ש"תקפו הוא על אף האמור בכל הסכם קיבוצי או חוק אחר". עוד נאמר בהסכם כי "עובד יפוטר רק לאחר התייעצות עם וועד העובדים. החברה תוכל לפטר עובד ללא התייעצות עם וועד העובדים רק אם נקט העובד אלימות פיזית כלפי עובד אחר בחברה". ההסכם הקיבוצי נכנס לתוקף בתחילת שנת 2010, ונקבע כי תקפו הוא לחמש שנים. לאחר עיון בהסכם הסכים יוסף למתן עדיפות לעובדים מן הפריפריה, והתקבל.

  יוסף החל בעבודה ביום 1.1.17. הוא לא קיבל תלוש משכורת ולבקשת הממונה עליו ("הממונה") הגיש חשבוניות. מלבד הבדל זה, היו תנאי העסקתו של יוסף זהים לכל המגיהים והעורכים העובדים בחברה. הוא עבד בשעות קבועות, עבד רק בחברה, ובזמן העבודה לא היה מורשה לעסוק בדברים אחרים. יוסף היה תלוי כלכלית במשכורתו מהחברה. כל הציוד בו הוא השתמש למלאכות ההגהה והעריכה היה ציוד של החברה. כשעבד שעות נוספות, הוא קיבל גמול שעות נוספות אם עבד יותר מ-43 שעות שבועיות בשבוע.

  בשנתיים הראשונות לעבודתו של יוסף בחברה (2017-2018) הסתבר לו כי בפועל מתבצע הקידום במפעל על פי כישורי העובדים ואיכות העבודה, ובלא התחשבות במקום המגורים. כששאל לפשר העניין הסביר לו הממונה עליו ("הממונה") כי "עוד לא החלטנו מהי מדיניותנו בנידון, אבל ליתר בטחון כללנו את ההוראה בהסכם הקיבוצי, כדי שנוכל להיות יותר חופשיים בקידום". הממונה פירט: "אל תבין אותי לא נכון, אנחנו ממש בעד פריפריה. אבל יש עוד דבר. גילינו שבפריפריה יש יחסית מעט עולים חדשים. הבוס לא כל כך סומך על עולים חדשים כי הוא חושב שהם יסודיים מדי ומעכבים את העבודה. כך שאם נרצה להעדיף תושב ותיק על פני עולה חדש, פשוט ניקח מישהו מהפריפריה". (הממונה לא ידע שיוסף הוא עולה חדש, שכן הדבר לא נכר במבטא הדיבור של יוסף. שלא כמו הממונה, הנהלת החברה ידעה על היותו של יוסף עולה חדש).

  בחודש אפריל 2019. עבר יוסף הכשרה נוספת, יחד עם עוד מספר עובדים מן החברה, כדי להכשיר אותו למשרת "עורך בכיר". יוסף סיים את ההכשרה בהצטיינות. אף על פי כן, ניתן הקידום לחנאן, עורכת זוטרה, המתגוררת בתל אביב. ליוסף הוסבר כי "חשוב לנו לקדם נשים כי אין מספיק נשים בתחום". כדי להקל מעט על אכזבתו של יוסף, ומחשש שיעזוב, שכרו הועלה ונחתם איתו חוזה עבודה נוסף בו נאמר כי הוא יהיה עובד החברה הבא שיקודם.

  ב-1.1.20 שלח וועד העובדים במפעל הודעת סיום להסכם הקיבוצי. ב-1.2.2020 שוב התפנתה משרה בכירה, ושוב לא זכה בה יוסף. הפעם זכתה בקידום לאה, עורכת זוטרה המתגוררת בפריפריה. ב-15.3.2020 נפגש הממונה עם יוסף והסביר לו ש"אין מה לעשות – עלינו להעניק קדימות לאנשי הפריפריה". יוסף כעס מאד ואמר: "אתם סתם אוסף של שקרנים". בתגובה, פיטר הממונה את יוסף במקום. הוועד לא היה מודע לפיטוריו של יוסף.

  שאלה 1

  על בסיס המתואר באירוע, האם נפגעו זכויותיו של יוסף על פי דיני העבודה?
  בהשיבכם לשאלה, אנא מלאו אחר הנחיות אלה:
  1. נא הניחו כי בין יוסף לחברה מתקיימים יחסי עבודה (ולפיכך אל תדונו בשאלה זו).
  2. אם תגיעו למסקנה כי יוסף פוטר שלא כדין, אל תדונו בשאלת הסעד (אכיפה לעומת פיצויים).

  עבודות נוספות בנושא:

  חיפוש מתקדם


  חפש ב: